Blog
Programma
Onze jongens in..
Het atelier van..
What
Theorie
Contact
Links
Laatste Reacties
meeeeer
Meer...

vandaag? supershow wel!
Meer...

Deze vooroorlogse voorbeelden zijn...
Meer...

trieste zooi of niet barrie? je zou...
Meer...

...
Meer...

POSTER making do: uses and tactics
 

Image

 

POSTER
MAKING DO:
USES AND TACTICS
 
Koen Delaere
Piet Dieleman
Marjolijn Dijkman
Bas van den Hurk
 
Bruno Listopad
Lorelinde Verhees
Ian de Ruiter
Thomas I'Anson
Manuel Suarez Eiris
 
Opening 29 April 2010 om 16.00 uur
door Lorenzo Benedetti (De Vleeshal)
 
Tentoonstelling
29 april t/m 6 juni
 
BKKC
spoorlaan 21
5038 CB Tilburg
 

Een initiatief van Koen Delaere in samenwerking met Bas van den Hurk, Marjolijn Dijkman, Piet Dieleman en studenten van MFA AKV/ St. Joost: Bruno Listopad, Lorelinde Verhees, Ian de Ruiter, Thomas I’anson en Manuel Sanchez.
Opening: donderdag 29 juni om 16.00 uur door Lorenzo Benedetti (directeur De Vleeshal).

De tentoonstelling is het resultaat van een onderzoeksperiode naar het format ‘poster’. Uitgangspunt daarbij was het onderscheid dat de Franse cultuursocioloog Michel de Certeau maakt tussen ‘strategie’ en ‘tactiek’ in zijn boek uit 1980 ‘L'invention du quotidien. Vol. 1, Arts de faire' .
In zijn boek betoogt de Certeau dat de kloof tussen de homogeniteit van de grote wetenschappelijke, politieke of filosofische verhalen en  de heterogeniteit van dagdagelijkse praktijken onoverbrugbaar is. Deze kloof is niet van voorbijgaande aard, maar is de essentie van wat we moderniteit noemen: een intrinsiek gespleten gebeuren, een onophefbaar problematisch en tegenstrijdig proces waarin naar uiteenlopende antwoorden wordt gezocht op de problematisch geworden relatie tussen beeld en wereld, taal en daad.

Op deze situatie zijn volgens De Certeau nu strikt genomen twee typen reacties mogelijk: ofwel benadrukt men deze kloof ofwel  pretendeert men dat hij niet bestaat en dekt haar toe door het leven terug te brengen tot  eenvoudige abstraheringen, dit laatste is wat de Certeau ‘strategie’ noemt. Dit  is ook de manier waarop de ‘format’ van het medium ‘poster’ veelal functioneert: het op een economisch zo efficiënt mogelijke manier een vaak eenduidige boodschap communiceren. Daartegenover staat bij de Certeau het begrip ‘tactiek’: het zoeken naar operaties die de kloof thematiseren. Binnen dit Poster project hebben de deelnemende kunstenaars in samenwerking met een groep studenten van de Masteropleiding Fine Arts van AKV/ St. Joost gezocht naar dergelijke ‘tactieken’ om zich te verhouden tot het format van de poster; dat wil zeggen zij hebben zich niet laten verleiden door eenduidigheid, maar hebben getracht de heterogeniteit van beelden en hun productiewijze juist naar voren te halen. Een ‘tactiek’ betekent daarin niet het streven naar een eindproduct maar veeleer het zoeken naar een essentiële handelingsmethode binnen een bepaalde mentaliteit. Ieder van de kunstenaars zocht daarin als een eigenzinnig bricoleur zijn eigen weg waarin het handelen bulkte van list, bedrog, stroperij en hergebruik.  Dat maakte het resultaat structureel onvoorspelbaar en onvoorstelbaar.

In de presentatie tenslotte is eveneens gezocht naar een manier om de mentaliteit van dit onderzoek recht te doen door binnen de werken geen enkele hiërarchie aan te brengen. Ieder beeld, iedere handeling, kan daarin het primaat hebben over een ander beeld, over een andere handeling. Zodoende wordt de complexiteit als complexiteit ‘denkbaar’ gemaakt in de wetenschap dat zij tegelijkertijd nooit helemaal zichtbaar zal zijn. 


Koen Delaere (Brugge 1970) is een Nederlandse kunstenaar en curator. In zijn werk en tentoonstellingen is hij steeds op zoek naar het verkrijgen van een zo groot mogelijke vrijheid binnen een aantal gegeven parameters.

Gedurende de tentoonstelling zijn er posters gratis te verkrijgen zolang de voorraad sterkt.

Met dank aan: Filmfoyer Theaters Tilburg, Gemeente Tilburg, 013, Euroscoop Tilburg, Chasse Theater Breda,  MustSee Tilburg en Stichting CPNB Boekenweek.


een selectie van de posters zal ook te zien zijn tijdens het Version festival in Chicago en het Europe Mania Festival in Pécs.

 

 

Poster Design: Remco Torenbosch +Koen Delaere

 

http://www.whatspace.nl/nieuws/making-do-the-opbouw-/part-1.html 

 

http://www.whatspace.nl/nieuws/making-do-the-opbouw-/part-2.html 


Categorie : Aankondigingen
Tags : bkkc, tilburg, michel, de, certeau, uses, tactics, art, poster, Koen Delaere, Piet Dieleman, Marjolijn Dijkman, Bas van den Hurk, Bruno Listopad, Lorelinde Verhees, Ian de Ruiter, Thomas I'Anson, Manuel Suarez Eiris,
Frank | 21-04-2010 14:35

Reacties (3)

@ niek: 
]zij hebben zich niet laten verleiden door eenduidigheid, maar hebben getracht de heterogeniteit van beelden en hun productiewijze juist naar voren te halen. Een ‘tactiek’ betekent daarin niet het streven naar een eindproduct maar veeleer het zoeken naar een essentiële handelingsmethode binnen een bepaalde mentaliteit.
appeltjeeitje | 29-04-2010 08:47

Ik snap de tekst nauwelijks, maar klinkt interessant genoeg om morgen even te gaan kijken.
Niek | 28-04-2010 08:59

super vette poster!
void | 23-04-2010 16:26

Voeg je reactie toe



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved